Interiér v zlatom, fialovom a modrom nádychu

Autor: Jozef Kosztínyi | 30.10.2012 o 13:32 | (upravené 7.6.2014 o 21:59) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  58x

Zlatá farba bola odjakživa považovaná za farbu kráľov, bohov, vysoko postavených ľudí a ak sa niekomu z chudobnejšej vrstvy pošťastilo vlastniť kúsok zlatej minci, nebolo to len veľké bohatstvo, ale taktiež prísľub lepšej budúcnosti a nádeje. V interiéri symbolizuje zlatá farba nadčasovosť no jej prevaha spôsobuje nevkus a gýč. Ak máte radi zlatú farbu a neviete ako ju zakomponovať do vášho interiéru, riaďte sa pravidlom všetko s mierou. Prevaha zlatej odtieňov, hlavne tých bližšie k žltej, môže spôsobiť, že výsledný efekt vypadá lacno až nevkusne. Vždy je lepšie zvoliť si kovovú zlatú alebo zlatú patinu. Ak chcete svojmu interiéru obliecť nové šaty a nejako sa vám nechce premaľovávať steny môžete zvoliť panely, dosky alebo dvierka od skriniek, ktoré sa dajú na objednávku zhotoviť v zlatej farbe dostupné sú tiež sedačky podobnej farby. Zláta sama o sebe je veľmi výrazná farba, preto dajte prednosť matnému povrchu, pretože zlatá s leskom je krikľavá a často na nej ostávajú stopy po prstoch. Dizajnéri odporúčajú zvoliť si minimalistický štýl, aby zlaté doplnky dokonale vynikli.

. Kontrasty bielej, zlatej a čiernej sa elegantne vynímajú hlavne v spálni a kúpeľni. Kráľom tejto kombinácie je taliansky návrhár Gianni Versace, ktorý dokonale zvládol navrhovať svoje diela tak, aby neprekročil hranicu vkusu a nestal sa z nich gýč, no na druhej strane pre niektorých ľudí prepadol až na samé dno nevkusnej prekombinovanosti. Ak sa teda chcete nechať inšpirovať spomínanou farebnou kombináciou, určite si jednu základnú farbu, ktorá bude mať zastúpenie vo väčšej miere, druhá farba bude hlavnú len doplňovať a tretia z kombinácie bude vynikať len v akcentoch. Len takýmto spôsobom dosiahnete vyváženosť a eleganciu. Ak túžite po kúpeľni, ktorá by mala zlatý nádych a nechce sa vám púšťať do prestavby, môžete si zaobstarať saténové samolepky na dlaždice. Tieto samolepky existujú ako hladké tak aj so štruktúrou, záleží len na vás v akej forme si chcete zlato priniesť do tohto priestoru. V prípade, že sa vám páči kvalitný nábytok a zručnosť remeselníkov z dávnych časov môžete zavítať do obchodov so starožitníctvom, kde nájdete krásne a jedinečné kúsky. Zlato si môžete do interiéru priniesť aj formou zlatého rámu zrkadla, ktoré sa hodí takmer do každej miestnosti v byte.

Opakom zlatých interiérov je určite fialová farba, ktorá v sebe nesie protiklad a napätie červenej a modrej, dynamickosť a statočnosť, impulzívne výboje a podtóny tajomstva. Fialová farba dokáže v interiéri vytvoriť z obyčajnej miestnosti niečo originálne a moderné. Vo všetkých svojich odtieňoch je táto farba zaujímavým riešením pre dizajn interiéru a môžete ju využiť vo všetkých miestnostiach. Nábytok vo fialovej farbe dokáže váš interiér oživiť a prebudiť v ňom originalitu a rafinovanosť. Fialová je tiež farbou rozjímania a mystiky, vďaka čomu bude vás bude lákať k meditáciám a duchovnému rozvoju. Ak radi cvičíte jógu alebo podobné cvičenia, určite si túto farbu zamilujete. Celkovú atmosféru dotvoríte napríklad štýlovými sviecami. V kombinácii s bielou farbou vytvára fialová ľahkú a príjemnú atmosféru a okrem najčastejšie využívaných kuchýň nájde uplatnenie aj v iných miestnostiach, ako je napríklad kúpeľňa, kde obloženie v tejto farbe dodá priestoru ten správny intímny charakter. Vďaka neutrálnosti tejto farby je jej aplikácia vhodná aj do spálne, kde vďaka svojmu upokojujúcemu farebnému tónu pomôže k tej správnej relaxácii. Z rovnakého dôvodu je vhodné ju použiť aj do detských izieb. Obývacia izba, v ktorej bude prevládať práve fialová sa razom stane neodolateľnou. Fialová nie je farba podporujúca aktivitu, ale kreativitu a vášeň. Ideálne je v interiéri kombinovať dve základné farby ako je napríklad fialová čierna, fialová biela alebo fialová staroružová, pretože sa vyhnete tomu, že váš domov bude vyzerať neusporiadane. Inšpirovať sa môžete aj mixom lesného ovocia, pretože ak svoj interiér budete ladiť do čisto prírodných farieb, môžete si byť istý, že sa vám nestane, aby vypadal gýčovito a umelo. S fialovou ide krásne dohromady aj šedá farba, ktorá jej nechá vyniknúť. Pre svetlejšiu a pokojnejšiu atmosféru v interiéri kombinujte fialovú so svetlými farbami a na druhej strane ak chcete, aby váš interiér vypadal dramatickejšie určite skúste fialovú kombinovať s čiernou. Nech sa rozhodnete pre akúkoľvek kombináciu, zvoľte si také farby, pri ktorých sa budete cítiť príjemne.

Podľa výskumov modrá farba je najpopulárnejšou a celosvetovo najpoužívanejšou farbou v interiéroch a to vo všetkých svojich odtieňoch. Ak ste obľúbencom tejto farby môžete si ju do interiéru zakomponovať nenásilným a pritom originálnym spôsobom. Modrá je farbou vyváženosti a vnímavosti pričom má upokojujúce a relaxačné účinky. Stačí si len pomyslieť ako pocity vo vás vyvoláva blankytne modrá obloha alebo predstava temného modrého oceánu, tak teda prečo si nepriniesť niečo z týchto pocitov aj do svojho interiéru? Napriek tomu, že sa modrá dobre kombinuje takmer so všetkými ostatnými farbami určitá obmedzenosť je na mieste. Stačí totiž malá chyba vášho experimentovania a z vášho bývania sa môže stať niečo nevkusné a výstredné. V kúpeľni si môžete zvoliť svetlo modrú maľbu stien a detaily doladiť v prírodných tónoch, vďaka ktorým bude vaše telo počas oddychu v dokonalom súlade s prírodou. Ak máte vysoké stropy nešetrite farbou a nad svojou hlavou si vytvorte ilúziu blankytne modrej oblohy, ktorá vám pri kúpeli prinesie pocit dokonalej relaxácie. Ak vo vašom interiéri prevládajú biele steny výborne ho doplníte niekoľkými modrými detailmi akými sú napríklad prehozy alebo rôzne vankúšiky, ktoré dodajú priestoru pokoj a závan čerstvého vzduchu. Biela a modrá sú vlastne farby, ktoré vo vás evokujú nebo a oblohu a vďaka tomu vás upokojujú. Modrá farba nájde svoje uplatnenie aj v exteriéri. Nádherné modré odtiene more ožívajú na domoch inšpirovaných gréckou architektúrou. Modré dvere, mreže a strechy sú dokonalé doplnky, ktoré sú základom týchto stavieb. Ak uvažujete o tom, že modrú farbu použijete v kuchyni na linke alebo podlahe určite ju skombinujte s bielou, čiernou alebo hnedou farbou, ktoré urobia z tohto priestoru niečo výrazné a vkusné. Odvážnym riešením môže byť použitie mozaiky v jemných tónoch na obkladoch alebo keramickej dlažbe. Ďalším spôsobom ako priniesť modrú farbu do interiéru sú otvorené police, na ktoré vystavíte jedálny servis v modrej a bielej. Niektoré taniere môžete vystaviť na stenu namiesto obrazov. Pre rozmerovo skromnejšie miestnosti je najvhodnejšia tyrkysová farba, ktorá im vnesie prirodzené svetlo. Môže byť tlmená alebo naopak výrazná pričom v obidvoch prípadoch splní svoj účel. Kombinovať ju môžete s čiernou alebo bielou a zaujímavá môže byť aj v spojení s ružovou. Modrá farba sa používa aj v materských školách, pretože podporuje kreativitu a predstavivosť. Miestnosť, v ktorej sa najčastejšie využívajú modré odtiene je spálňa, kde samozrejme ide opäť o pocit pokoja a potrebu úplného odpočinku. Osvedčená je kombinácia tmavších a svetlejších tónov modrej na stenách, ktoré tak vyžarujú pozitívne energické vibrácie a podporujú ničím nerušený spánok.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Deti boháčov majú vlastnú sieť, stojí za ňou Slovák

Byť bohatým je nuda, keď vás nikto nevidí, tvrdí nová aplikácia určená pre deti bohatých.

DOMOV

Schválili nezmysel? Nie, psy a mačky nebudú operovať zaživa

Novela zákona o liekoch nie je dramatická.

DOMOV

Stálicou maďarskej politiky na Slovensku je Bugár

Maďarskú menšinu reprezentujú od roku 1989 tie isté tváre.


Už ste čítali?