Okno do interiéru oko

Autor: Jozef Kosztínyi | 18.9.2012 o 10:51 | (upravené 7.6.2014 o 22:00) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  82x

Okná hrajú v každej domácnosti veľmi dôležitú úlohu, keďže dotvárajú vzhľad interiéru i exteriéru. Ich najdôležitejšou úlohou je spojenie vnútorného priestoru domu či bytu s exteriérom, zabezpečovanie prísunu denného svetla a zaistenie správneho vetrania i tepelnej a zvukovej izolácie. Ak sú okná vybavené bezpečnostným sklom či špeciálnou fóliou slúžia aj ako ochrana pred nebezpečným vniknutím. Pri výbere je dôležité podriadiť typ okien celkovej kompozícii stavby a charakteru interiéru tak aby bol dosiahnutý jednoduchý a štýlový výsledok. Okrem vzhľadu je samozrejme potrebné zvoliť aj správnu veľkosť a umiestnenie. Oknom umiestneným na východ si zabezpečíte prvé ranné svetlo, okno na západnej strane vám sprostredkuje svetlo popoludní a okno na severe prinesie vášmu bývaniu najviac svetla počas celého dňa. Väčšinou je okno na severnej strane najväčšie a na západe najmenšie. Od okien závisí aj celková klíma v interiéri čiže čistota vzduchu a jeho cirkulácia, ktorú umožní regulované vetranie. To znamená, že miestnosť sa prevetráva malou štrbinkou pričom nevzniká prievan.

 

Čo sa týka zasklenia okien je dôležité brať ohľad na miesto kde žijete. Ak v blízkosti vášho bývania vedie rušná cesta či železničná trať je potrebné zvoliť dvojtabuľové sklo, ktoré slúži aj ako výborná zvuková izolácia. Sklo zložené z viacerých vrstiev je taktiež vysoko odolné a len tak ľahko sa nerozbije. Správny výber okien vám zabezpečí aj úsporu energie pričom záleží na ich kvalite a dobrom tesnení, ktoré teplo z miestnosti skoro vôbec neprepustí. Na základe vzhľadu vášho bývania a osobného vkusu si môžete vybrať okná plastové, drevené či hliníkové. Na každý druh materiálu slúžiaceho na výrobu okien sa bližšie pozrieme.

Najdôležitejším kritériom pri výbere okien je ich kvalita, funkčnosť a moderný dizajn. Tieto vlastnosti určite nájdete u plastových okien, ktoré sú zhotovené z vysoko odolného materiálu PVC. Ich prednosťou je dlhá životnosť pričom sa zachováva kvalita a vzhľad okna. Hladký povrch plastových okien nevyžaduje žiadnu náročnú údržbu a je aj odolný voči mechanickému poškodeniu. Vysokú odolnosť zabezpečujú tomuto druhu okien pevné a silné plastové profily so stredovým tesnením, ktoré ich chránia pred poveternostnými vplyvmi počasia. Moderné profilové systémy plastových okien dokážu splniť bežné aj náročné požiadavky v oblasti tepelných a technických parametrov, na ktoré sa kladie dôraz najmä u okien v nízkoenergetických domoch. Maximálna kontaktná plocha na okennom ráme spolu s krídlom vám zaistia, že upevnené okno bude udržovať teplo a poslúži aj ako zvuková  izolácia. Vzhľadom k tomu, že každému sa páči niečo iné výrobcovia ponúkajú niekoľko farebných variant plastových okien. Príkladom môžu byť tmavo hnedé okenné rámy, ktoré sú vďaka svojej univerzálnosti vhodné na použitie do akéhokoľvek typu domu. Pre dosiahnutie čo najdlhšej životnosti je najlepšie vybrať si okná s masívnou a pevnou konštrukciou, ktoré majú v sebe zabudované špeciálne trojité tesnenie. Unikátna technológia ponúka v tomto prípade vynikajúce izolačné a statické vlastnosti. Stáva sa tak ideálnou voľbou pre každý dom, kde je požadovaná veľká úspora energie. Okná s trojitým tesnením taktiež zaručujú vysokú vodotesnosť a ochranu proti neželaným vplyvom počasia.

Ďalším materiálom na výrobu okien je drevo, ktoré je výbornou voľbou pre ľudí, ktorí obľubujú tradície a prírodu pričom im nevadí ak musia takémuto typu okien venovať zvýšenú starostlivosť. Kvalitu drevených okien určuje nielen výrobný materiál, ale tiež spôsob spracovania a ošetrenie povrchu. Drevo sa vďaka svojim vlastnostiam akými sú kvalita, pevnosť a pružnosť sa stáva adekvátnym materiálom na  výrobu okenných rámov. Konštrukcia takýchto rámov je zložená z lepených profilov z mäkkých alebo tvrdých domácich drevín no vyskytujú sa aj produkty zhotovené zo vzácnych cudzokrajných drevín. Vyznačujú sa výbornými tepelne izolačnými vlastnosťami, schopnosťou pracovať s vodnými parami zo vzduchu čo má vplyv na zdravú a príjemnú klímu bez plesní. Keďže drevo patrí medzi obnoviteľné zdroje výroba okenných rámov nenarušuje životné prostredie, tým pádom sú drevené okná výhodné aj z ekologického hľadiska. Okrem pozitív majú drevené okenné rámy aj nevýhodu v podobe pravidelného ošetrovania, ktoré sa však odrazí na jeho dlhej životnosti takže by sa to za nevýhodu ani nemalo pokladať. Už spomínaný lepený profil býva zložený z troch alebo štyroch vrstiev a zaručuje stálosť tvaru aj vzhľadu dreveného okna. Vďaka moderným technológiám sa môže tvar okenného rámu zhotoviť v akomkoľvek geometrickom tvare napríklad štvorca, obdĺžnika, alebo  kruhu. Okno ako také si musí poradiť so zmenami počasia, s únikom tepla či hlukom prichádzajúcim nielen z vonka, ale aj z vnútra. Drevené okná zostávajú pri teplotnej záťaži stabilné a to vďaka tomu, že drevo má zo všetkých materiálov najnižší koeficient tepelného roztiahnutia. Vzhľadom nato, že drevo je prírodný materiál znižuje chlad teda aj rosenie, ktoré je typické pre niektoré plastové okná. Drevo taktiež výborne slúži ako zvuková izolácia a vyznačuje sa aj výbornými vlastnosťami pri požiari. Napriek tomu, že drevené okenné rámy sú náročnejšie na údržbu vďaka kvalitnejším farbám sa nemusia natierať tak často ako v minulosti. K povrchovej úprave sa najčastejšie používajú vodou riediteľné ekologické farby, ktoré dobre znášajú poveternostné vplyvy a UV žiarenie.

Hliník je materiál vyznačujúci sa  širokou škálou dobrých vlastností medzi, ktoré patria pevnosť, ľahkosť, dlhá životnosť, stála farebnosť a minimálna údržba. Okrem toho hliník vyniká stabilitou, chemickou i mechanickou odolnosťou a atraktívnym vzhľadom čím je vhodný pre všetky typy okien. Hliníkové okenné rámy bývajú zhotovené nielen v prirodzenej striebornej farbe, ale tiež v ďalších farebných prevedeniach, s leskom, matným efektom či metalízou. Hliníkové rámy môžu mať tiež podobu dreva a veľmi obľúbené sú kombinácie drevo hliník a plast hliník. Prvá kombinácia vyzdvihuje prednosti okien drevených a hliníkových pričom nájdu uplatnenie v každej domácnosti kde sa dôraz kladie na prírodný vzhľad, dlhú životnosť a dokonalý dizajn. Základom takého typu okna býva eurookno s hliníkovým krytom, ktorý ho zároveň chráni pred nepriaznivými klimatickými podmienkami. Druhá kombinácia vychádza z konštrukcie plastových okien, ktoré majú hliníkový plášť. K štandardnej výbave okien vyrobených z hliníka spojeného s plastom patrí trojité tesnenie a plastový rámček nachádzajúci sa medzi sklom.

Okrem klasickej pozície sa okná môžu umiestniť aj na strechu samozrejme len v tom prípade ak je jej tvar tomuto účelu prispôsobený. Strešné okná sú skvelý spôsob ako ušetriť energiu a zároveň dokonale presvetliť interiér i opticky ho zväčšiť. Môžete si vybrať z akéhokoľvek tvaru či veľkosti dôležité je aby presne sadlo vášmu obydliu. Presvetlenie miestnosti závisí od veľkosti strešného okna, ktoré môže byť plastové čo je najklasickejší typ alebo valcovité, ktoré najlepšie slúži k tomuto účelu. Údržba je vzhľadom na výšku umiestneného okna o niečo náročnejšia ako u bežných okien. Dôležité je nebáť sa výšky, niekoľko krát za rok okno očistiť a namazať pánty.

To čo tvorí neoddeliteľnú súčasť okna sú okenné parapety, bez ktorých si nevieme túto časť interiéru predstaviť. Hlavne vonkajšie parapety sa berú ako samozrejmosť pri stavaní nového domu, preto sa trochu zanedbáva ich vzhľad. V dnešnej modernej dobe si však môžete vyberať parapetné dosky  v rôznych farbách, materiáloch a dizajnoch tak aby dokonale dopĺňali celkovú atmosféru vášho bývania. Univerzálnym a spoľahlivým riešením sú parapety  v bielej farbe, ktoré sa hodia takmer ku každému typu okien. Pri ich výbere by ste mali pozornosť zamerať na materiál, z ktorého sú zhotovené, pretože ten zaručuje ich dlhú životnosť. Materiál vonkajších parapetných dosiek by mal byť odolný voči deformácii, UV žiareniu a nemal by prepúšťať vlhkosť. Najvodnejším riešením je plech, ktorý však treba natrieť špeciálnym náterom, aby sa zabránilo opotrebovaniu vplyvom dažďa či mrazu. Parapetné dosky určené do interiéru majú viac možností z akých si môžete vyberať, pretože v tomto prípade nehrozí poškodenie vplyvom počasia. Okrem pastových dosiek môže byť základným materiálom aj drevo alebo drevotrieska. Z praktického hľadiska je lepšie do interiéru zvoliť širšiu parapetnú dosku, na ktorú si môžete ukladať napríklad kvetináče. Vnútorné parapety nie sú náročné na údržbu a taktiež príjemné dopĺňajú priestor. Dosky vyrobené z drevotriesky sú vhodné do interiéru nielen z estetického hľadiska, ale tiež sú zdravotne nezávadné a vyznačujú sa svojou stálofarebnosťou či teplotnou stabilitou. Pre zaistenie bezpečnosti bývajú ich ostré hrany chránené plastovými krytkami. Povrch plastových parapetných dosiek býva potiahnutý dekoratívnou laminátovou fóliou vďaka, ktorej sa tak stávajú odolné voči mechanickému poškodeniu. Tento typ parapetov sa štýlovo prispôsobí akémukoľvek interiéru.

Každý si chce svoje bývanie skrášliť tak, aby sa v ňom cítil príjemne a útulne. Ak máte radi netradičné a moderné veci určite sa nechajte inšpirovať oknami so sklenenými dekoráciami čo sú vlastne sklenené tabule vyplnené farebnými sklami. Jedná sa o umenie, ktoré sa nazýva vitráž čo je vlastne spájanie kusov v rôznych farbách a veľkostiach pričom sa najčastejšie používajú farby červená, modrá, žltá a zelená. Takto si môžete nechať vyzdobiť napríklad spálňu alebo inú na odpočinok určenú miestnosť, kde radi trávite svoj voľný čas. Farebné obrazce môžu mať motív pochádzajúci z prírody, renesančného umenia alebo konkrétny nápad obyvateľov.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Deti boháčov majú vlastnú sieť, stojí za ňou Slovák

Byť bohatým je nuda, keď vás nikto nevidí, tvrdí nová aplikácia určená pre deti bohatých.

DOMOV

Schválili nezmysel? Nie, psy a mačky nebudú operovať zaživa

Novela zákona o liekoch nie je dramatická.

DOMOV

Stálicou maďarskej politiky na Slovensku je Bugár

Maďarskú menšinu reprezentujú od roku 1989 tie isté tváre.


Už ste čítali?