Moderná kuchyňa

Autor: Jozef Kosztínyi | 12.6.2012 o 10:10 | (upravené 7.6.2014 o 22:02) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  53x

V kuchyni trávime veľa času nielen prípravou pokrmov, ale taktiež ich konzumáciou a tým aj stretávaním sa celej rodiny pohromade. Preto je dôležité, aby táto miestnosť bola zariadená vkusne a účelne, proste aby sme sa v nej cítili príjemne. Jednoduchosť, elegancia a funkčnosť to sú atribúty pre modernú kuchyňu.

 

V dnešnej dobe si už kuchyňe nevystačí len s nábytkom plným úložných priestorov musia byť v nej aj vstavané alebo samostatné spotrebiče. Samozrejme všetko musí byť zariadené sofistikovane a tak, aby to bolo oku lahodiace. Moderné trendy kladú dôraz na variabilitu a kombinovateľnosť jednotlivých prvkov pričom je dôležité myslieť na kvalitu materiálu a vzhľad. Z toho vyplýva, že kuchyňu si môžete zariadiť podľa vašich predstáv, aby ste v nej radi trávili svoj čas.

Výrazným trendom súčasnosti sú otvorené priestory. Preto aj kuchyňa sa často kombinuje s jedálňou a taktiež aj s obývačkou. Týmto spôsobom môžete z celého bytu vytvoriť otvorený priestor, ktorého centrom bude práve kuchyňa.

Medzi prvky, bez ktorých by kuchyňa nebola kuchyňou patria spotrebiče akými sú napríklad chladnička, mikrovlná trúba, sporák, umývačka riadu, kanvica atď. Výhodou je, že tieto kuchynské prvky môžete podľa vášho želania skryť pred očami návštevníkov, alebo zviditeľniť. Z toho vyplýva, že spotrebiče môžeme rozdeliť do dvoch základných skupín a to zabudované a samostatné spotrebiče. Hitom dnešnej doby sú vstavané spotrebiče s nerezovou čelnou plochou, ktoré sa vyrábajú s dôrazom na luxus, dokonalé spracovanie a užívateľský komfort. Ich najväčšou prednosťou je, že sú extra tiché.

Čo sa týka úložných priestorov v kuchyni aj tieto prvky majú svoje nové pravidlá. Ak máte radi poriadok a systém vo veciach riešením pre vás sú najrôznejšie novinky kuchynské linky plne úložných systémov, ktoré fungujú napríklad princípom otočných políc, priečneho alebo pozdĺžneho členenia šuplíkov atď. Premysleným zariadením kuchyne dosiahnete to, že často používané veci budete mať ľahko prístupné, čiže uložené pod pracovnou doskou a málokedy používané veci budú skryté v horných skrinkách.

Ak si chcete zariadiť kuchyňu a máte obmedzené priestorové možnosti, riešením ako ušetríte miesto a pritom si zaistíte potrebnú výbavu, je malá kuchynská linka so všetkými potrebnými prvkami pre hospodárenie a varenie. Tieto kuchynky majú zabudovaný úložný priestor, dres aj pracovnú plochu. Sú jednoduché takže ani s montovaním nebudete mať problém. Základným materiálom na výrobu malých kuchynských liniek je drevo, drevotrieska, kov alebo plast. Čo sa týka dresu najvhodnejším materiálom na jeho výrobu je nerezová oceľ, ktorá je odolná, hygienická a tiež sa ľahko udržuje čistá. V takejto kuchynskej linke je tiež vopred pripravený priestor, do ktorého môžete umiestniť napríklad rúru. Malé kuchynské linky sú tiež vhodné ak vlastníte chatu alebo chalupu.

Ak túžite po elegantnej, luxusnej a decentnej kuchyni určite ju oblečte šiat čiernej farby. Čierna je jednotkou nielen vo svete móde, ale aj v oblasti nábytku. V spojení s čistými tvarmi, jednoduchými líniami a lesklými povrchmi vytvára úžasnú kuchyňu, ktorú vám budú priatelia závidieť. Veľkou výhodou tejto farby je, že sa môže kombinovať zo všetkými ostatnými farbami. Hitom je kombinácia s bielou, vanilkovou alebo olivovo zelenou farbou. Taktiež bude vaša kuchyňa vždy vyzerať elegantne a moderne ak skombinujete čiernu s kovovými alebo postriebrenými doplnkami. Nesmiete však zabúdať, že dominantné čierne prvky potrebujú dostatok priestoru a tiež dostatok osvetlenia. Čierna farba sa objavuje aj na kuchynských spotrebičoch kde je doladená rôznymi farebnými detailmi, ktoré ju príjemne oživujú.

Kuchyňu si nemusíte zariadiť len moderným štýlom, ale taktiež spôsobom, ktorý podľa filozofov vnesie do vašeho života pokoj a pozitívnu energiu. Umenie Feng Šuej. Toto umenie je veľmi obľúbené pri zariaďovaní interiérov a exteriérov a jeho pravidlám sa nevyhla ani kuchyňa. Ak si chcete zariadiť kuchyňu v duchu tohto umenia musíte ju poňať ako najdôležitejšiu miestnosť v byte alebo dome. Hlavným pravidlom je umiestnenie kuchyne tak, aby bola čo najďalej od vchodových dverí. Dôležité je vytvoriť tu prostredie, ktoré bude priťahovať pozitívnu energiu, mal by tu byť napríklad dostatok svetla, svetlé farby, čistá pracovná doska atď. Nie je vhodné aby dvere kuchyne susedili s dverami spálne, pretože výpary z varenia narušujú pokojný spánok, preto zvážte premiestnenie dverí a ak to už nie je možné majte dvere na spálni stále zavreté. Taktiež treba myslieť nato, že v kuchyni sa stretávajú aj dva protikladné živly a to oheň a voda. Akýkoľvek nábytok alebo spotrebiče, ktoré produkujú tieto živly, musíte od seba oddeliť iným prvkom alebo uložiť čo najďalej od seba. Sporák susediaci chladničkou sa stáva zlým energetickým zdrojom, preto treba rozostavanie prvkov v kuchyni riadne premyslieť. Sporák by mal byť umiestnený tak, aby ste od neho videli na vchodové dvere čo symbolizuje, že očakávate prijatie novej energie. Podľa pravidiel feng šuej je lepšie obstarať si sporák plynový než elektrický. Taktiež by ste ho mali vždy udržovať v čistote, pretože tak podporíte svoju finančnú situáciu. Prvky potrebné na prípravu pokrmov by mali byť skryté pred očami domácich i verejnosti najlepšie v skrinkách. Feng šuej zakazuje vystavovať na oči cesnak, cibuľu, nože a taktiež odpadkové koše, všetko môžete skladovať v šuplíkoch alebo úložných skrinkách. Okno by malo byť na južnej alebo východnej strane. Čo sa týka celkového tvaru kuchyne mal by byť pravidelný bez skrytých kútov, aby negatívna energia nemala šancu sa v kuchyni zdržiavať. Treba myslieť aj nato, aby vaša kuchyňa bola vždy čistá a vzdušná. Prísun pozitívnej energie podporíte aj farbami a maľbami. Biela farba je symbolom čistoty a preto nič nepokazíte ak ju skombinujete s kovom. Vhodnými farbami sú aj jemné pastelové farby, ktoré symbolizujú harmóniu. Červený alebo modrý prvok pomáha jednému zo živlov a tak upevňuje jeho pevné postavenie. Keďže v tomto umení je dôležité vyváženie harmónie musíte dbať nato, aby jednotlivé živly boli v dokonalej rovnováhe. Kvety taktiež prispievajú k šírení pozitívnej energie. Vhodné sú rastliny posadené v črepníkoch a najlepšie miesto pre ich umiestnenie je roh kuchyne tak, aby miestnosť opticky zaokrúhlili.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Deti boháčov majú vlastnú sieť, stojí za ňou Slovák

Byť bohatým je nuda, keď vás nikto nevidí, tvrdí nová aplikácia určená pre deti bohatých.

DOMOV

Schválili nezmysel? Nie, psy a mačky nebudú operovať zaživa

Novela zákona o liekoch nie je dramatická.

DOMOV

Stálicou maďarskej politiky na Slovensku je Bugár

Maďarskú menšinu reprezentujú od roku 1989 tie isté tváre.


Už ste čítali?