V jednoduchosti je krása

Autor: Jozef Kosztínyi | 12.6.2012 o 9:18 | (upravené 7.6.2014 o 22:04) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  42x

V jednoduchosti je krása Ak túžite po interiéry, ktorý bude pre vás predstavovať jednoduché a upokojujúce bývanie určite sa pri jeho zariaďovaní nechajte inšpirovať minimalistickým štýlom bývania. Minimalistický štýl charakterizuje moderný a jednoduchý dizajn, kvalitné a dokonale spracované materiály pričom sa v ňom nenájde miesto na zbytočné či nepotrebné veci a ani prezdobené doplnky.

 

 

To znamená, že krása tohto štýlu spočíva v čistých líniách skombinovaných s materiálmi akými sú drevo, plast, sklo či kov. V počiatkoch bol minimalistický štýl veľmi prísny a nekompromisný aj čo sa týka farieb no jeho moderná podoba prináša o niečo viac jemnosti. V interiéry zariadenom podľa tohto štýlu sa nachádzajú jasne definované kusy nábytku s jednou alebo dvoma jednoduchými dekoráciami čím sa vytvorí nekomplikovaný a svieži priestor, ktorý sa pre vás môže stať balzamom pre dušu po príchode domov. Minimalistický štýl vás zbaví aj utierania prachu na všelijakých drobnostiach takzvaných lapačoch prachu, ktoré tu v tomto prípade nenájdete.

Pri zariaďovaní interiéru sa v prvom rade myslí na podlahu, ktorá taktiež podlieha minimalistickému štýlu. Najvhodnejšími podlahovými krytinami sú kamenné alebo keramické dlažby a jednoznačne drevené typy podláh. Samozrejme všetko má byť v duchu neutrálnych odtieňov bez vzoru, pretože výrazné farby to tohto štýlu nepatria. Ak si chcete priestor trochu zútulniť riešením môže byť umiestnenie koberca, ktorý sa tým pádom stane farebnou dominantou miestnosti.

Biela je základnou farbou, ktorá sa používa pre minimalistický vzhľad interiéru. V poslednej dobe sa k nej pridávajú aj neutrálne farba akými sú tmavošedá, béžová alebo prírodná farba kameňov. Pri vytváraní bývania sa tieto farby používajú ako základ pričom sú doplnené farebným nábytkom a doplnkami. Pričom je veľmi dôležité dodržiavať hlavný farebný kontrast čiže zvoliť si jednu výraznú farbu, ktorá sa bude nachádzať na sedačke alebo stene. Najvhodnejšími farbami sú červená alebo hnedá. V minimalistickom štýle platí pravidlo menej je niekedy viac čo znamená, že jeden prvok nesúci sa v tomto duchu nahradí desať malých doplnkov.

Aby ste vo svojom domove splnili podstatu minimalistického štýlu vyberte si nábytok ktorý bude mať jednoduchý dizajn s ostrými líniami. Ideálne riešenie je umiestniť do interiéru minimum nábytku s maximálnym využitím. Najlepším použitým materiálom je drevo alebo koža a tiež moderný chróm, nerez či sklo. Vhodné sú tiež typy nábytku s lesklým povrchom, ktorý výborne odráža svetlo. Veľké obývacie steny do tohto štýlu nepatria a sú nahradené jednoduchými skrinkami, ktoré sa väčšinou umiestňujú na stenu. Ako úložný priestor môžete použiť vstavané skrine alebo šatník.

Aj keď je minimalistický štýl hlavne o minime doplnkov, práve ich výber je veľmi dôležitý. Doplnky odrážajú jednoduchosť, účelnosť a súlad s prostredím. Vhodné sú väčšie prvky zaujímavých tvarov, ktoré zjemnia výraz minimalisticky poňatého interiéru. Ak sa nechcete vzdať svojich obľúbených vecí akými sú napríklad sviečky alebo fotografie v rámoch stačí ak zredukujete ich počet na minimum čiže jeden prvok umiestnite na vhodné miesto a ostatné odložíte.

Podstatnú súčasť interiéru tvoria okná, ktoré spolu s nimi súvisiacou dekoráciou musia byť v jednoduchom štýle. Ideálny typ je veľké jedno okno, ktoré sa otvára vytočením, pretože nemajú okenice a teda nič neruší celkový výhľad. Intimitu priestoru si zaručíte ak na okná umiestnite žalúzie alebo rolety. Ak sa vám okná bez textílií zdajú príliš strohé môžete si ich oživiť jednofarebným závesom, ktorý by mal byť priehľadný a bez vzorov a zvolení tak, aby dotvoril atmosféru miestnosti.

Čo sa týka osvetlenia najlepším riešením je zvoliť jedno zaujímavé svietidlo, ktoré bude schopné osvetliť celú miestnosť. Ak máte v byte či rodinnom dome miesto, kde radi čítate môžete si sem umiestniť stojacu lampu, najvhodnejšia je moderná kovová lampa, ktorá nebude rušiť celkovú atmosféru interiéru. Ostatné svietidlá by mali byť zvolené tak, aby na prvý pohľad nebolo jasné odkiaľ prichádza svetlo čiže môžu byť súčasťou stola alebo televízora, kde slúžia ako ich podsvietenie. Zaujímavou možnosťou je aj umelo vytvorený sadrokartónový stĺp, ktorý stojí najviac 15 centimetrov od steny a v jeho zadnej časti sa nachádzajú zabudované svietidlá. To znamená, že zdroje svetla nie sú vidieť na prvý pohľad, ale miestnosť takýmto typom osvetlenia dostane intímny ráz.

Súčasťou minimalistického interiéru je aj kov, ktorý aj v ostatných oblastiach bývania tvorí modernú súčasť interiéru. Kov patrí medzi materiály, ktoré spĺňajú podmienky ideálneho bývania, ktorými sú funkčnosť a pohodlie. Existuje niekoľko tipov ako využijete chladný dotyk kovu vo vašom interiéry. Na skrášlenie interiéru a exteriéru sa kov využíva už niekoľko rokov, pretože je jedným z najcennejších materiálov objavených na zemi a stal sa symbolom krásy a sily. Z tohto dôvodu umiestnením kovových prvkov do vášho interiéru mu dodáte neopakovateľnú a čarovnú atmosféru. Recyklovaný hliník a pozinkovaný kov sa v interiéry uplatnia v podobe rámov dverí. Vzhľadom nato, že lesk kovu odráža svetlo prepožičiava priestoru život na druhej strane ak pozinkovaný kov nie je leštený naberá dojem opotrebovania a z tohto dôvodu je vhodný do rustikálne zariadených interiérov. Kovové mriežky sa môžu využiť ako na terase, balkóne aj v interiéry napríklad ako dekorácia vo vstupných priestoroch v podobe vešiakov na odkladanie šatstva. Kov nájde svoje uplatnenie aj v kuchyni, kde jeho lesklý a matný povrch štýlovo pôsobí za sporákom pričom si jeho umiestnenie na tomto mieste vyžaduje viac starostlivosti a čistenia. Vyhľadávaným dizajnovým prvkom sú aj ornamenty z kovových dlaždíc a obkladov, ktoré sú samy o sebe dosť výrazným prvkom, preto v tomto prípade platí pravidlo menej je viac. Veľa kovových prvkov vyvoláva pocit chladu a ozvenu preto je kov viac vhodný do rodinných domov. Efektným prvkom je tiež kovová lavica umiestnená pri vchodových dverách, kde bude jej úloha spočívať v prezúvaní sa či odkladaní vecí. Vzhľadom nato, že sa dobre čistí môžete si na ňu napríklad po príchode zo záhrady uložiť čokoľvek. Kovová lavica sa môže stať zaujímavým a účelovým doplnkom aj v záhrade. Z lešteného kovu sa zhotovuje aj zábradlie, ktoré sa najviac hodí do moderne zariadených interiérov. Zaujímavé ornamenty a tvary dodajú nádych klasiky strohému štýlu. To čo vplýva na náladu človeka je aj osvetlenie, ktoré má v interiéry dôležitú úlohu. Lustre, nástenné či závesné svietidlá môžu byť vyrobené z kovu a zároveň v miestnosti osvetľovať iné kovové predmety. Rustikálne železné lustre v kombinácii s umelými alebo pravými sviečkami dodajú jedálni ojedinelý vzhľad a navyše miestnosť ešte presvietia, leštená kovová doska pripevnená na strope splní túto úlohu dokonale.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Deti boháčov majú vlastnú sieť, stojí za ňou Slovák

Byť bohatým je nuda, keď vás nikto nevidí, tvrdí nová aplikácia určená pre deti bohatých.

DOMOV

Schválili nezmysel? Nie, psy a mačky nebudú operovať zaživa

Novela zákona o liekoch nie je dramatická.

DOMOV

Stálicou maďarskej politiky na Slovensku je Bugár

Maďarskú menšinu reprezentujú od roku 1989 tie isté tváre.


Už ste čítali?